Wzornik FLEX

Sublimacja

Kategoria Nadruki

  1. Sublimacja
  2. Termotransfer laserowy
  3. Druk foliami flex i flock
  4. Inne
Oferta materiałów i urządzeń Agawa.PL w zakresie wykonywania nadruków W naszej ofercie znajdują się folie Flex i Flock, papiery transferowe, prasy termotransferowe, plotery, akcesoria, atrament sublimacyjny, koszulki, kubki i inne materiały do nadruku.

Jak poprawnie skorzystać z funkcji odczytu znaczników?

Na rynku można spotkać różne rodzaje ploterów tnących. Czytając specyfikacje można natknąć się na wpis "odczyt znaczników", "możliwość cięcia po obrysie" lub oznaczenia AAS II czy Opos.

Do czego służy ta funkcja? Jak ją wykorzystać?

Wycięcie grafiki wektorowej, np. numerów, napisów czy kształtów zamienionych na krzywe jest stosunkowo proste i można to zrobić na każdym ploterze tnącym. Problem zaczyna się wówczas, gdy nasza grafika jest w formacie JPG czy BMP.

Jako przykład weźmy wielokolorowe logo o okrągłym kształcie zapisane w formacie JPG. Aby nasza grafika została dokładnie wycięta, konieczne jest skorzystanie z plotera wyposażonego w funkcję cięcia po obrysie.

Zaczynamy od otwarcia pliku w programie graficznym obsługiwanym przez nasz ploter. Następnie obrysowujemy dokładnie grafikę. Można to zrobić ręcznie lub korzystając ze specjalnych narzędzi, o ile oprogramowanie plotera jest w nie wyposażone. Obrys będzie naszą linią cięcia. Następnie w tym samym programie generujemy (tworzymy) znaczniki. Najczęściej są to linie umieszczone w czterech lub trzech rogach projektu. Jeden z nich to zawsze znacznik główny, który ploter przeczyta jako pierwszy. Z reguły znaczniki są czytane automatycznie, jednak pierwszy z nich zawsze musimy "pokazać" urządzeniu. Dzieje się to poprzez ustawienie oprawki z nożem tnącym nad pierwszym (głównym) znacznikiem.

Znaczniki na projekcie

Projekt drukujemy na docelowej drukarce. Na wydruku zobaczymy naszą grafikę wraz ze znacznikami. Zadrukowany nośnik, np. folię wkładamy do plotera tnącego, a z poziomu programu graficznego wysyłamy wcześniej przygotowany plik do wycięcia.

Znaczniki plotera tnącego

Ploter z funkcją odczytu znaczników powinien bez problemu wyciąć przygotowany przez nas plik z grafiką.

Plotery, które posiadają możliwość cięcia po obrysie to np. Puma III, Puma IV-60 LX, Jaguar V, i-Craft czy Graphtec.

Opisana funkcja odczytu znaczników sprawdza się doskonale podczas wykonywania naklejek, wykonywaniu kolorowych transferów na koszulki z różnych nośników do zadruku np., folii subliflock, SubliTex czy folii do druku solventowego.


Komentarze i pytania do tego artykułu

Prosimy zadawać pytania dotyczące tematyki artykułu (wpisy moderowane)

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego artykułu

Dodaj własny komentarz


Captcha
AGAWA.PL - Największy sklep z materiałami do nadruków
Oferta
Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.