Atrament ocp do napełniania kartridży

Inne

Kategoria Nadruki

  1. Sublimacja
  2. Termotransfer laserowy
  3. Druk foliami flex i flock
  4. Inne
Oferta materiałów i urządzeń Agawa.PL w zakresie wykonywania nadruków W naszej ofercie znajdują się folie Flex i Flock, papiery transferowe, prasy termotransferowe, plotery, akcesoria, atrament sublimacyjny, koszulki, kubki i inne materiały do nadruku.

Co kryje się pod pojęciem tampondruk?

Na czym polega ta technika? Do czego się ją stosuje?

Tamponiarka ręczna

Z czego składa się urządzenie do tampodruku?
Odpowiedzi na powyższe pytania w artykule.

Tampondruk to technika drukowania polegająca na znakowaniu nierównych i nieregularnych powierzchni wykonanych z większości rodzaju materiałów. Polega ona na nakładaniu specjalnej farby drukarskiej na znakowaną powierzchnię. Farba przenoszona jest za pomocą miękkiego, zazwyczaj silikonowego stempla zwanego tamponem. Tampony wystepują w różnych kształtach, są elastyczne i dopasowują swój kształt do kształu zadrukowanego przedmiotu. Umożliwia to znakowanie zarówno wklęsłych jak i wypukłych powierzchni: długopisów, breloków, linijek pendrivów, elementów wyposażenia samochodów, płyt panelowych sprzętu RTV, AGD – pralek, lodówek, odtwarzaczy DVD, monitorów komputerowych. Nanoszone tą techniką logotypy są wyrażnie, czytelne i bardzo dobrze odwzorowują oryginalny wygląd.

Stosując odpowiednie farby drukarskie znakować możemy szklane, gumowe, plastikowe, drewniane i metalowe powierzchnie. Do nadruku tą techniką potrzebne są: tamponiarka, matryca (metalowa szlifowana lub polimerowa płytka z wyrytym lub wytrawionym wzorem), tampon i farba. Wyróżniamy 3 rodzaje tamponiarek: ręczną, półautomatyczną i automatyczną. Tamponiarki ręczne to z reguły urządzenia jednokolorowe. Modele automatyczne mogą wykonywać nawet do 12 kolorów w jednym procesie nadruku. Tamponiarki mogą mieć otwarty lub zamknięty kałamarz.

Do wykonania nadruku potrzebna jest matryca, z wytrawionym wzorem do nadruku, z której tampon pobiera farbę. Można rozróżnić 3 rodzaje matryc: polimerowe wodne, alkoholowe oraz stalowe. Największą żywotność mają matryce stalowe, dodatkowo jej atutem jest fakt, iż możemy ją wykorzystywać z obu stron. Do każdej z matryc stosuje się inny rodzaj noża raklowego, który zgarnia nadmiar farby.

Jakość nadruku zależy od 3 głównych czynników:

  • doboru odpowiedniego tamponu do detalu, na którym będziemy wykonywany nadruk
  • odpowiednio przygotowana matryca
  • odpowiednio dobrana farba do powierzchni zadrukowywanej

Tampondruk sprawdza się na bardzo trudnych powierzchniach. Jest popularny i często wykorzystywany ze względu na niską cenę oraz duże możliwości w znakowaniu zarówno niewielkiej jak i dużej ilości gadżetów.


Komentarze i pytania do tego artykułu

Prosimy zadawać pytania dotyczące tematyki artykułu (wpisy moderowane)

Nie ma jeszcze żadnych komentarzy do tego artykułu

Dodaj własny komentarz


Captcha
AGAWA.PL - Największy sklep z materiałami do nadruków
Oferta
Copyright ©, AGAWA.PL Sp. z o.o. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.