www.termotransfer.pl

Jak dbać o nóż w ploterze?

Jak dbać o nóż w ploterze?
2020-07-23
Większość noży do ploterów wykonanych jest z węglika spiekanego, który jest jednym z najtwardszych i najbardziej odpornych na zużycie materiałów znanych ludzkości. Jest to zarazem jeden z najbardziej kruchych materiałów, zwłaszcza gdy jest oszlifowany do postaci cienkiego ostrza potrzebnego do cięcia np. folii. Dlatego też, aby cieszyć się ostrzem przez dłuższy czas należy o nie szczególnie zadbać.

noze do ploterów.jpg

Wielu użytkowników nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, iż te noże są zaskakująco delikatne. Takie ostrze jest bardzo łatwo przez przypadek uszkodzić. Należy pamiętać, że noże ploterowe to narzędzia o wysokiej precyzji wyostrzane z dokładnością do kilku mikronów i nie jest trudno spowodować jego trwałe uszkodzenie.

Cięcie odbywa się za pomocą małej granatowej części na obrazku.

nóż w ploterze

Jej rzeczywisty rozmiar jest mikroskopijny i jest ona bardzo delikatna. Można ją w łatwy sposób uszkodzić przez lekkie uderzenie czy np. upadek noża na podłogę. Defekt jest często nie do zauważenia ludzkim okiem. Mikroskopijne uszkodzenia mogą spowodować, że ostrze będzie cięło w nieprawidłowy sposób (będzie strzępić folię lub jej nie docinać).

właściwe wysunięcie noża

Ostrze jest newralgicznym elementem plotera. Defektów spowodowanych uszkodzonym ostrzem nie zniweluje nawet najlepszy ploter. Dlatego, jeśli chcesz precyzyjnie ciąć i przedłużyć żywotność ostrza, powinieneś traktować je z największą ostrożnością.

Jak zatem dbać o swój nóż?

Kluczem jest tu dobieranie odpowiednich ustawień plotera. Po zainstalowaniu nowego noża w ploterze zawsze pamiętaj o dobraniu właściwych parametrów:
  1. upewnij się, że ostrze jest dobrze włożone do oprawki, ostrze powinno minimalnie wystawać z oprawki. Pamiętaj o właściwym ustawieniu parametru nacisku. Zaczynaj od niskiej wartości parametru i wykonaj ciecie testowe. (Jeśli po teście cięcia folia jest nie docięta zwiększaj docisk np. o 10g, jeśli zaś przecięta na wylot to analogicznie należy zmniejszać docisk) Zbyt duży nacisk podobnie jak zbyt duże wysunięcie ostrza może spowodowac jego uszkodzenie przebijająć papier czy folie podkladową oraz zniszczenie taśmy teflonowej w ploterze.
  2. zachowaj ostrożność podczas pracy ze skrawkami materiałów, często maja one wysoko wystające, nierówne krawędzie. Może spowodować to ześlizgnięcie lub podwiniecie się folii i finalnie moze prowadzić do uszkodzenia ostrza.
  3. nie trzymaj niezabezpieczonych noży poza ploterem, upadek czy uderzenie o ziemie, może być bardzo szkodliwe dla ostrza. Dlatego też zaleca się przechowywać ostrza osobno, z zabezpieczonymi końcówkami np. w pudełeczku z gąbką lub pianką.
  4. nie dotykaj końcówką ostrza innych materiałów niż te, które chcesz wycinać .
  5. cięcie niektórych materiałów takich jak np. papier, grubsze folie flex , folia magnetyczna, itp. powoduje szybsze zużycie noża. Warto więc mieć oddzielny nóż do różnych materiałów.
  6. sprawdzaj regularnie pasek teflonowy po którym tnie nóż, ostrze może nie ciąć prawidłowo jeśli jest on zużyty (posiada wyczuwalne palcem wgłębienia lub widoczne okiem nierówności)


Zdarza się, że niektórzy tną wszystkie materiały na tych samych parametrach. Co dziwne, wielu użytkowników w ogóle nie wie jak to zmienić lub zapomina, ze czasem wystarczy zwiększyc lub zmniejszyc nacisk czy predkość. Wiele z nieuszkodzonych noży mogłoby nadal ciąć prawie idealnie, gdyby ich użytkownicy prawidłowo ustawiali te parametry.
Udostępnij