www.termotransfer.pl

Jak wybrać odpowiednią folię flex?

Jak wybrać odpowiednią folię flex?
2023-09-06
Odpowiednie dobranie folii flex do rodzaju tkaniny jest kluczowym krokiem w procesie nadruku, który ma znaczący wpływ na końcowy efekt i trwałość grafiki. Każdy rodzaj folii flex ma swoje unikalne właściwości, które pozwalają uzyskać najlepsze wyniki na określonych rodzajach materiałów tekstylnych. W zależności od efektu jaki chcemy osiągnąć oraz czasu jaki chcemy poświęcić na wgrzanie powinniśmy wybrać określoną folię flex.

Biorąc pod uwagę rodzaj tkaniny możemy wyróżnić 3 materiały najczęściej używane pod nadruk:
  1. bawełna,
  2. poliester,
  3. nylon.
Na 2 pierwsze możemy zastosować nadruk z większości folii flex dostępnych na rynku, np.: Uniflex A New, Maxjet, HeatFlex czy Firstmark. Nylon i niektóre rodzaje poliestru mogą wymagać niskiej temperatury prasowania, co za tym idzie należy użyć specjalny rodzaj flexa. Tutaj najlepiej sprawdzi się Uniflex A NEW.

Jeśli zależy nam na wyższej temperaturze prania, np. w produkcji nadruków na ubraniach roboczych / bluzach, musimy zwrócić uwagę jaka temperatura prania jest zalecana dla wybranego rodzaju flexa. Jeśli potrzebujemy osiagnąć aż 90 stopni – najlepiej wybrać folię HeatFlex , przy 60 stopniach sprawdzi się już Uniflex A New czy Firstmark. Niskie temperatury prania (40 stopni) zalecane są dla folii Maxjet.

Produkując natomiast odzież dla dzieci możemy zastosować jedynie folie posiadające Certyfikat OEKO-TEX STANDARD 100, który zaświadcza, że folia jest bezpieczna dla zdrowia, np: Uniflex A New czy Maxjet.

Jeśli najważniejszy jest dla nas efekt końcowy, najbardziej matowe wykończenie uzyskamy wykonując nadruk z folii Maxjet i Heatflex. Uniflex A New i Firstmark daje efekt półmatowy. Możemy też wybrać folie metaliczne, brokatowe, neonowe czy nawet holograficzne lub świecące w ciemności. Całą gamę kolorów i rodzajów można znaleźć na stronie agawa.pl

Jeśli zależy nam na szybkości wgrzewania folii w tkaninę prym wiedzie nowa folia Uniflex A New, gotowa w zaledwie 5 sekund. Heatflex i Maxjet wymagają 10 sekund a Firstmark 20 sekund.

W poszukiwaniu oszczędności energii, czyli patrząc pod kątem temperatury wgrzewania, najniżej bo już w 120°C wgrzeje się Firstmark, Uniflex A New w 130°C, Heatflex – 140°C a Maxjet – 160°C.

Nie ma zatem złotego środka w określeniu, którą folię najlepiej wybrać, gdyż wszystko zależy od indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Chcąc zakupić najbardziej uniwersalną folię pod kątem różnych materiałów, a jednocześnie umożliwiającą zaoszczędzić czas i energię, na prowadzenie wysuwa się Uniflex A New. Każdy jednak ma inne preferencje co do nadruków, dlatego najlepiej samodzielnie przetestować różne folie i dobrać odpowiednią dla siebie.
Udostępnij