www.termotransfer.pl

Jak przy pomocy plotera Cameo 4 zrobić maseczkę ochronną?

Jak przy pomocy plotera Cameo 4 zrobić maseczkę ochronną?
2020-04-15
W dobie szalejącej epidemii i obowiązku zasłaniania twarzy znacznie wzrósł nie tylko popyt na maseczki, ale także ich cena. Większość z nas ma też więcej wolnego czasu. Posiadając ploter Silhouette Cameo 4 możesz ściągnąć darmowy wzór ze sklepu Silhouette Design Store i samodzielnie wykonać swoją maseczkę. Poniżej przedstawiamy krok po kroku jak wykonać ten projekt. Należy pamiętać, że projekt nie pozwoli Ci stworzyć maski medycznej, ma ona jednak kieszeń, w którą można włożyć filtr.

Czego będziesz potrzebował oprócz plotera?
  • darmowy program Silhouette Studio
  • mata do cięcia z klejem
  • ostrze obrotowe do Cameo 4
  • tkanina bawełniana
  • nożyczki
  • maszyna do szycia
  • szpilki
  • żelazko
  • agrafka
  • gumki


Cięcie

1. Otwórz projekt w programie Silhouette Studio. Czerwona linia to linia cięcia, przerywana to linia szwów, gdzie należy zeszyć maseczkę. Teraz możesz przeskalować projekt, żeby otrzymać pożądany rozmiar maski.

Jak samodzielnie wykonać maseczkę

2. W tym celu otwórz okno transformacji i w zakładce PRZESKALUJ wybierz procentowy zakres skali. Dla otrzymania następujących rozmiarów, należy wybrać odpowiednią wartość procentową:
XS – 90 %
S – 100 %
M – 110 %
L – 115 %
XL – 120 %

3. Teraz możemy wyciąć nasz wzór. Otwórzmy panel WYŚLIJ. Przejdź do narzędzia 2, gdzie umieszczony jest nóż obrotowy i wybierz rodzaj materiału „bawełniana tkanina do druku”.

4.Wytnij wszystkie panele z materiału przyklejając je wcześniej do maty do cięcia.

Zszywanie maski

1. Złóż ze sobą po dwa kawałki tkaniny podszewkowej i 2 kawałki tkaniny zewnętrznej, tak aby prawe strony tkaniny były od wewnątrz. Zszyj wzdłuż zakrzywionej krawędzi.
Jak samodzielnie wykonać maseczkę

2. Następnie podcinamy naddatek materiału jaki pozostał po przeszyciu, zaprasowujemy go na bok aby nie uwierał podczas noszenia. Wykonujemy tę czynność do obydwu warstw materiału. Jak samodzielnie wykonać maseczkę

3. Krawędzie materiału składamy dwukrotnie, zaprasowujemy, następnie przeszywamy. Jak samodzielnie wykonać maseczkę

Jak samodzielnie wykonać maseczkę

4. Warstwę wewnętrzną maseczki umieść na warstwie zewnętrznej w ten sposób, aby prawe strony materiału były skierowane do siebie. Dopasuj środkowe szwy. Zszyj górną i dolną krawędź maski razem. Jak samodzielnie wykonać maseczkę

Jak samodzielnie wykonać maseczkę

5. Natnij naddatek szwu na dole maseczki. Jak samodzielnie wykonać maseczkę

6. Przewiń maskę na prawą stronę. Zaprasuj szwy na płasko. Podwójnie złóż boczne krawędzie zewnętrznej części maski, tak aby krawędź stykała się z krawędzią warstwy wewnętrznej. Przeszyj. Utworzysz w ten sposób osłonkę dla gumki. Jak samodzielnie wykonać maseczkę

Jak samodzielnie wykonać maseczkę

7. Teraz możesz włożyć gumkę w przygotowany tunel za pomocą agrafki. Przygotuj dwa 20 cm kawałki gumki. Przymocuj agrafkę do końca gumki i przełóż przez tunel. Złóż gumkę na około 2-3 cm i zszyj aby utworzyć pętlę. Powtórz dla obu stron. Jeśli nie masz gumki, możesz użyć dłuższych pasków sznurka, wstążki lub tkaniny, które możesz owinąć wokół głowy i zawiązać, aby zabezpieczyć maskę. Jak samodzielnie wykonać maseczkę

8. Włóż filtr lub tkaninę filtracyjną do kieszeni utworzonej w masce. Mam nadzieję, że dzięki naszym wskazówkom udało Wam się uszyć maseczkę dla siebie i Waszych bliskich.
Udostępnij